Hoppá: Orbán Viktorhoz fordultak Milák Kristóf miatt (VIDEÓ)
Wladár Sándor tudja, hogy ezzel kihúzta a gyufát, mégis megtette.
Alaptalannak nevezte és az inkvizícióhoz hasonlította Orbán Viktor a Lengyelországot ért jogállami kritikákat – a kormányfő Varsóban tárgyalt Beata Szydło lengyel miniszterelnökkel, ahol a migráció kérdéseit is megvitatták.
A lengyel és a magyar kormány által választott út az illegális bevándorlás kezelésében helyesnek bizonyult – hangsúlyozta Beata Szydło lengyel kormányfő pénteken Varsóban, miután Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt.
Nem leszünk bevándorlóország
Szydło a két kormányfő közös sajtóértekezletén elmondta: az Orbán Viktorral megtartott találkozón megerősítették Varsó és Budapest közös álláspontját az olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint amilyen a biztonság és a migrációs válság kezelése. „A kormányaink által választott út az illegális bevándorlás kezelésében helyesnek bizonyult” – szögezte le. A kvótaügyben hozott, illetve a jövőben várható európai bírósági döntésekre vonatkozóan elmondta: „Tudomásul vesszük az európai bíróságok döntéseit, a fő szempont azonban az állampolgáraink biztonsága kell, hogy legyen”.
Varsó és Budapest támogatja az Európai Unió azon lépéseit, „amelyek a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országokat segítik, valamint a migráció okainak legyőzését célozzák” – erősítette meg Szydlo.
Később Orbán Viktor magyar miniszterelnök már arról beszélt, nem akarunk bevándorlóországgá válni: „Mi elfogadjuk a bevándorlóországoknak azt a döntését, hogy ők bevándorlóországok lettek. Azt kérjük, fogadják el, hogy mi meg nem akarunk azok lenni” – a magyar kormányfő, kiemelve: „kiköveteljük magunknak azt a jogot, hogy tartsák tiszteletben a magyar nemzetnek azt a döntését, mi nem kívánunk olyanná válni, mint amilyenek most ők”.
Azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország a demográfiai és a munkaerő-problémáira más megoldást keres, mint a bevándorlóországok. „Hogy tiszteletben tartsák ezt az álláspontunkat, ezt kikövetelhetjük, ehhez igenis jogunk van” – jelentette ki.
Politikai inkvizíció?
A kormányfő alaptalannak nevezte továbbá a Lengyelországgal szembeni jogállami kritikákat is. A magyar kormányfő politikai indíttatású, az inkvizícióshoz hasonló eljárásnak minősítette a Lengyelországgal szembeni uniós fellépést, és kifejezte Magyarország szolidaritását minden ehhez hasonlóban érintett tagállam felé. Kevesebb Brüsszelt, és erősebb nemzetállamokat kívánunk látni – fogalmazott, ezt az álláspontot jelölve meg a szerinte politikai indíttatású EU-s eljárások okaként.
Szydlo kijelentette: az EU ügyeiről tárgyalva megerősítették a közös álláspontot a kiküldött munkavállalók témájában. Felidézte: ez ügyben a V4 közös állásfoglalást dolgozott ki. „Számítunk a térségünk vállalkozóinak érdekeit figyelembe vevő kompromisszumos megoldásokra” – húzta alá, kiemelve a fuvarozókra vonatkozó „külön megoldások” fontosságát. „Térségünk fuvarozói nem eshetnek áldozatul a bevezetendő változásoknak” – jelentette ki. Szydlo szerint azonos a Brexittel kapcsolatos lengyel és a magyar álláspont, a 2020-2026-os uniós költségvetésre, valamint a közös uniós piacra vonatkozóan is.
A magyar V4-elnökségről beszélve a lengyel kormányfő megköszönte, hogy az „jó és intenzív”. Úgy értékelte: a magyar soros elnökség sikere „mindnyájunk sikere lesz”. A V4 formátum „nagyon fontos számunkra, megmarad a lehető legszorosabb együttműködés színtereként” – hangsúlyozta Szydlo.
Orbán Viktor a hivatalos varsói látogatásán még Jaroslaw Kaczynskivel, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnökével és Marek Kuchcinski alsóházi elnökkel tart közös megbeszélést, majd Stanislaw Karczewski szenátusi elnökkel is találkozik. A látogatás az Andrzej Duda államfővel folytatandó megbeszéléssel zárul.
(MTI)